این روزها اسم نوشن رو ممکنه زیاد بشنوید. اما شاید هنوز باشن کسایی که آشنایی کافی با نوشن نداشته باشن. امروز و توی این مطلب می‌خوایم از صفر با نوشن آشنا بشیم.

بزن بریم! 📍

ما می‌تونیم Notion رو به عنوان نرم افزاری تشکیل شده از بلوک‌هایی تعریف کنیم که شما با استفاده از این بلوک‌ها می‌تونید هرچیزی که دوست دارید بسازید؛ مثل

 • اسناد
 • پایگاه‌های داده
 • وب سایت‌های عمومی
 • پایگاه‌های دانش
 • سیستم‌های مدیریت پروژه
 • زیباترین نت‌های دنیا… 😉

نوشن از چند جهت با سایر نرم افزارها متفاوته و وقتی که به این تفاوت‌ها و اصول اولیه تسلط پیدا کردید، تقریباً می‌توانید هر آنچه را که می‌خواهید با نوشن بسازید.

مهمتر از همه، نگران ندانستن همه کارهایی که می توانید با نوشن انجام دهید نباشید. با هم کشفش می‌کنیم.

بیاید با مهم‌ترین مفوم در نوشن شروع کنیم. بلوک‌ها در نوشن، بنیادی‌ترین مفهوم هستند. با آشنایی با بلوک‌ها شروع می‌کنیم.

بلوک در نوشن چیست؟

به نوشن به عنوان یک سطل پر از بلوک نگاه کنید. با این بلوک‌ها می‌توانید هر چه می‌خواهید به شکلی که دوست دارید بسازید. در هر صفحه از Notion که از بلوک‌های زیاده ساخته می‌شود شما می‌توانید هر آنچه نیاز دارید را بسازید. صحفات در نوشن از بلوک‌ها ساخته می‌شوند همانطور که یک قلعه از تکه‌‌های لگو. 🧱

وقتی اولین صفحه خود را در Notion ایجاد می‌کنید و شروع به تایپ می‌کنید، یک بلوک متنی ساخته‌اید. اما صفحات نوشن می‌توانند بسیار بیشتر از متن ساده باشند!

هر محتوایی را که به یک صفحه اضافه می‌کنید – چه متن، تصویر یا یک جدول – را به عنوان یک بلوک تصور کنید. هر صفحه یک پشته از بلوک است که هر طور که می‌خواهید چیده شده‌اند.

در اینجا فقط یک صفحه نمونه با انواع بلوک‌های آورده شده است:

آموزش نوشن | نوشن‌فا

هر بلوکی در نوشن را می‌توان به هر نوع بلوک دیگری تبدیل کرد تا از آن اطلاعات به روشی جدید استفاده یا مشاهده شود.

برای تبدیل بولک، کلیک کردن روی نماد ⋮⋮ در سمت چپ یک بلوک، که ما آن را “نماد دسته بلوک” می نامیم، کافی ست. در منوی باز شده، Turn into را انتخاب کنید و بلوک خود را به چیز دیگری تبدیل کنید!

از همان دسته بلوک ⋮⋮ می‌توان برای کشیدن و رها کردن بلوک‌های موجود استفاده کرد. این امر باعث می‌شود که با یک حرکت، افکارتان را دوباره مرتب کنید و شکل دهید.

ابزاری برای ساخت ابزار

نوشن، به همان اندازه ساده یا قدرتمند است که شما نیاز دارید، و بلوک‌ها به شما امکان می‌دهند ابزارهای مورد نیازتان را بسازید – دقیقاً همانطور که می‌خواهید.

اولین صفحه خود را در نوشن ایجاد کنید

هر صفحه‌ای که در Notion ایجاد می‌کنید یک بوم خالی است که در آن می‌توانید هر محتوایی را که می‌خواهید اضافه کنید. برای ایجاد اولین صفحه خود کافی است 📄 این مراحل را دنبال کنید

یک صفحه اضافه کنید

برای ایجاد یک صفحه جدید در نوشن چند راه وجود دارد:

 • در بالای نوار کناری(sidebar)، روی + New page کلیک کنید.
 • یا از میانبر cmd/ctrl + N استفاده کنید.
آموزش نوشن

یک صفحه جدید با گزینه‌هایی برای مشاهده قالب‌ها (تمپلیت‌ها) یا صرفاً تایپ کردن ساخته می‌شود.

 • برای شروع، عنوانی برای صفحه‌ای که ساختید بنویسید و دکمه اینتر را فشار دهید.
آموزش ایجاد صفحه در نوشن

شروع به نوشتن کنید

شروع کنید به تایپ کردن هر چیزی که می‌خواهید. متوجه خواهید شد که ویژگی‌های اضافه محو می‌شوند و شما را با افکارتان تنها می‌گذارند.

هر متنی را انتخاب کنید، منویی از گزینه‌ها و ابزارها ظاهر کی‌شود. از اینجا، می‌توانید یک لینک اضافه کنید، یا متن خود را برجسته، مورب، زیرخط و… کنید.

آموزش نوشن

دستور اسلش را امتحان کنید

دستور / به سرعت به بهترین دوست شما در Notion تبدیل خواهد شد.

 • تایپ کردن دستور / در نوشن منوی جامعی از انواع بلوک‌ها را باز می‌کند که شامل همه گزینه‌های دردسترس است. انواع مختلف بلوک‌های نوشن  را آزمایش کنید تا ترکیب‌های مورد علاقه خود را پیدا کنید!
 • هر نوع بلوکی را با تایپ کردن دستور / و پیمایش به بلوک مورد نظر خود یا تایپ نام آن اضافه کنید. به عنوان مثال، /h1 یک عنوان بزرگ ایجاد می کند، و /todo یک تو دو لیست ایجاد می‌کند.

یک زیر صفحه ایجاد کنید

در نوشن هیچ پوشه‌ای وجود ندارد. در عوض، می‌توانید صفحات را در داخل صفحات… در داخل صفحات سازماندهی و مرتب کنید. در اینجا، ما به شما نشان می‌دهیم که چگونه می‌توانید صفحه‌ای را در صفحه دیگری ایجاد کنید، که ما آن را یک زیرصحفه می‌نامیم.

ساخت زیر صفحه

در یک صفحه، با استفاده از دستور /page یک زیر صفحه ایجاد کنید.

 • بعد از این بلافاصله یک صفحه خالی ساخته می‌شود. عنوان آن را بنویسید، شروع به اضافه کردن محتوا، دقیقاً مانند صفحات جدید دیگر.
 • اکنون، هنگامی که به صفحه والد باز می‌گردید، زیر صفحه را در یک خط در صفحه والد مشاهده خواهید کرد.

از نوار کناری استفاده کنید

شما همچنین می‌تواند در نوشن یک زیر صفحه را مستقیماً از نوار کناری ایجاد کنید!

 • نوار کناری را با استفاده از دکمه ≡ در سمت چپ بالای فضای کاری (workspace) خود باز کنید.
 • با بردن موس روی نوار کناری دکمه + در کنار اسم صفحه نمایان می‌شود. با کلیک بر روی این دکمه به سرعت یک صفحه در داخل صفحه والد ایجاد می‌شود.

پس از اضافه کردن زیر صفحه، متوجه می‌شوید که اکنون صفحه جدید در نوار کناری شما ظاهر می‌شود،این صفحه در زیر صفحه والد قرار می‌گیرد.

شما همچنین می‌توانید این ساختار را در قسمت بالا سمت چپ ببینید کنید. این امر باعث می‌شود دیدن مکان و سلسله مراتب صفحه‌ای که روی آن کار می کنید، برای شما آسان شود.

آموزش نوشن به فارسی

در نوشن هیچ محدودیتی در نحوه سازماندهی صفحات وجود ندارد و صفحات در فضای کاری (workspace ) شما به راحتی قابل تنظیم مجدد هستند.

 • برای از بین بردن زیر صفحه‌های یک صفحه فرعی، روی آن در نوار کناری کلیک کنید و آن را از زیر صفحه اصلی به بیرون بکشید.
 • برای قرار دادن یک صفحه، زیر صفحه دیگر، برعکس عمل کنید. آن را بگیرید و به زیر صفحه دیگری بکشید.

پایگاه‌های داده (یا دیتابیس) یک از ویژگی‌های اصلی در Notion هستند که به شما در مدیریت و سازماندهی صفحات خود در نوشن کمک می‌کنند. بیایید توضیح دهیم که آن‌ها چیستند و چگونه می‌توانند به شما  کمک کنند.

پایگاه‌های داده در نوشن مجموعه ای از صفحات هستند

پایگاه داده‌های نوشن را به عنوان کمدهای بایگانی یا دفترچه یادداشت در نظر بگیرید.

هر پایگاه داده به عنوان یک محفظه (کمد) عمل می‌کند و به شما امکان می‌دهد چندین صفحه نوشن را به راحتی در یک ساختار واحد سازماندهی کنید.

در تصویر زیر، هر ردیف از جدول یک صفحه در پایگاه داده “نقشه راه” است.

آموزش Notion به فارسی

این (پایگاه‌های داده در نوشن) به شما یک دید پرنده‌ای از کل مجموعه صفحات در یک زمان می‌دهد. هنگامی که نیاز به عمیق‌تر شدن در داده‌هایتان در نوشن دارید این قابلیت به کمک شما می‌آید، هر صفحه در یک پایگاه داده می تواند باز شود و محتوای دقیق آن مشاهده شود.

آموزش Notion

اما صبر کنید – هر پایگاه داده نیز خود یک صفحه است! این قدرتمند است، زیرا به شما این امکان را می‌دهد که مانند هر صفحه دیگری پایگاه‌های داده رفتار کنید. آن‌ها را در کنار سایر محتواها جابه‌جا کرده و در نوشن استفاده کنید.

در نوشن پایگاه‌های داده دارای ویژگی هستند

برای کمک به سازماندهی تمام صفحات نوشن در  یک پایگاه داده، می‌توان ویژگی‌ها را برای ایجاد زمینه، برچسب‌گذاری و آیتم اضافه کرد.

سپس می‌توانید با این ویژگی‌ها بین صفحات و پایگاه‌های داده جستجو، فیلتر و مرتب کنید.

آموزش نوشن به فارسی

در نوشن، نماهای پایگاه داده، محتوای یکسانی را به روش‌های مختلف نمایش می‌دهند

پایگاه‌های داده در نوشن استتیک نیستند. مجموعه صفحات داخل هر پایگاه داده را می توان به اشکال مختلف یا آنچه ما view (نما) می‌نامیم نمایش داده شود.

علاوه بر نمایش به صورت جدول، محتویات یک پایگاه داده را می‌توان به عنوان یک لیست، تابلو، تقویم، گالری یا جدول زمانی و هر نمای دیگری که اطلاعات را مفیدتر می‌کند،دید.

آموزش Notion به فارسی